Į mados verslo pasaulį per INSTAGRAMĄ
Stilius ir mada yra viena iš aktualiausių temų, dalis rutinos. Kiekvieną dieną užduodame klausimą sau: o kaip gi rengtis šiandien? Tai – lyg mūsų atspindys prieš visuomenę, kurioje gyvename, tad dažnai galvojame, kaip save pateikiame aplinkai.
Tekstas ir nuotraukos Liutauras Mikučionis, žurnalas VERSLO pietūs nr. 1

Drabužių dizainerė Rebecca Elizabeth Kellet (nuotr. Liutauras Mikučionis)
Londone gyvenanti, kurianti ir dirbanti dvidešimt trejų metų drabužių dizainerė Rebecca Elizabeth Kellet teigia, kad mada jai prilygsta futurizmui ir tai yra jos gyvenimo būdas. Savo talentu ji sužavėjo investuotojus iš JAV. Kaip sako pati, tai didžiulis karjeros postūmis jos gyvenime, įkvėpimas dar labiau atsiduoti kūrybai.
Apibūdinkite sąvoką, kas yra mada?
Manau, kad mada yra jausmas. Paprastai sakant, mada turi prasmę, kurią skaitome per drabužį, prasmę, kurią įžvelgiame mados tendencijose ir pokyčiuose. Tai jausmas, kai žmonės žavisi tiesiog buvimu čia ir dabar, nuolatinis mados ir stiliaus jutimas. Madai savo gyvenime skiriu daug laiko, ji lyg futurizmas – literatūros ir meno tvirtovė. Taip pat – jausmų išlaisvinimas. Kurdama drabužius, atiduodu visą save. Aš tiesiog juos jaučiu. Lieku nustebinta, kai publika pamato mano kūrybą ir teigiamai įvertina. Tai vis dar mane žavi. Džiaugiuosi, kai publika skiria laiko apžiūrėti, apsvarstyti ir pakomentuoti mano kuriamą stilių.
Rebecca, ką mada reiškia asmeniškai jums pačiai?
Mada – tai vizualinis ir meninis realizavimas savęs ir to, kas aš esu, terapija bei priklausomybė (juokiasi).
Kaip manote, mada yra menas ar verslas?
Manau, mada yra menas + verslas = mados verslas. Tai lyg du viename. Menas gali būti perteiktas per daugybę įvairovių – pasirenkant drabužius ir jų derinius. Taip pat man labai gražu, kai per madų renginius galime išvysti daug meninių instaliacijų, kurios siejasi su rodoma kolekcija. Mada yra menas, kai pridedame vertės tam, ką kuriame, reikšmės – ką vilkime, kaip reprezentuojame save sau ir visuomenei. Kalbant apie mados verslą, gautos pajamos Didžioje Britanijoje yra ypač svarbios mūsų ekonomikai. Šių dienų žiniasklaida ir Europa yra drebinama Didžiosios Britanijos referendumo rezultatų. Mano asmeniniu požiūriu, Brexit sukels labai didelių neigiamų pasekmių Didžiosios Britanijos mados pasauliui, nes pasikeis importo, eksporto sąlygos bei teisės.

Rebecca Elizabeth Kellet darbai (nuotr. asmeninio dizainerės archyvo)
Kada supratote, kad norite dirbti mados industrijoje?
Visą gyvenimą buvau apsupta mados, būdama vaikas to tiesiog nesupratau. Prisiminus vaikystę, mano močiutė visą laiką rengdavosi nepakartojamai žaviai, turėjo savitą stilių ir puikiai nusimanė apie medžiagų kokybę. Būdama šešiolikos, pajutau, kad noriu savo gyvenimą sieti su mada, niekada nesivaikiau stiliaus tendencijų, prisipažinsiu, turiu silpnybę spalvoms – kuo ryškiau, tuo geriau, visada rengiuosi spalvingai ir gal net per daug spalvingai, tačiau tai puikiai suderinu tiek savo „spintoje“, tiek savo kūryboje, ir man tai kelia labai daug gerų emocijų.
Kur mokėtės mados meno?
Baigiau mados ir tekstilės dizaino studijas Kūrybiniame menų universitete Ročesteryje. Manau, niekas nepadeda geriau suprasti studijų programos, kurią mokaisi, kaip praktika. Turėjau galimybę atlikti praktiką Suzie Turnet įmonėje, kurioje išmokau daugybės techninių dalykų apie drabužių dizainą, Peter Pilotto buvo viena iš mėgstamiausių mano žinomų įmonių iki tos akimirkos, kai atlikau joje praktiką. Tačiau viską permąsčius, buvo ir gerų patirčių. Valandos buvo ilgos, neturėdavai laiko sau ir poilsiui, už praktiką nebuvo apmokama – tai kita labai purvina mados industrijos pusė, su kuria kovoja studentai. Aplinkoje buvo daug streso, jaučiausi gerai ir nesuprantu, kodėl. Man tai patiko. Įgijau labai daug žinių apie vaizdų spausdinimą ant drabužių pasitelkiant įvairias technologijas. Žinau, kad kartais labai sunku kalbėti apie save.

Rebecca Elizabeth Kellet darbai (nuotr. asmeninio dizainerės archyvo)
Kaip apibūdintumėte savo asmenybę?
Visa mano patirtis leido susikurti stiprų skydą ir tapti stipria bei pasitikėjimo savimi nestokojančia moterimi. Anksčiau buvau labai jautri, manau, tai vis dar išliko, tik geriau moku su tuo susitvarkyti. Manau, esu karjeros siekianti asmenybė, puikiai suprantu savo darbo etiką. Anksčiau tekdavo sau priminti, kad kartais ne visada dirbi tai, ką nori, bet aukojiesi dėl savo ateities investicijos. Privalėjau būti stipri atlikdama praktiką, nes nebūčiau sau atleidusi, jei būčiau palūžusi ir neturėčiau to, ką turiu dabar – savo augančio verslo ir savo asmenybės. Sunkumai tik dar labiau sustiprindavo ir užgrūdino.
Kaip prasidėjo jūsų karjera?
Mano karjera prasidėjo universitete. Pasitaikė nuostabi galimybė – buvau pakviesta į dizainerės vakarėlį. Tai buvo ta akimirka, kai susipažinau su labai daug žmonių iš mados industrijos, taip pat – su Hillary Alexandra, britų mados industrijos žurnaliste, kuri rašo į vieną garsiausių ir skaitomiausių Didžiosios Britanijos laikraščių The Telegraph. Susidomėjusi mano kuriamais darbais, ji parašė apie mane straipsnį ir tai buvo nuostabi investicija prieš pradedant kurti baigiamąją kolekciją bakalauro gynimui.
O kaip klostosi jūsų karjera dabar?
Mano kūryba susižavėjo keli verslininkai iš Niujorko. Tiesiog pastebėjo mano drabužių kolekcijas instagrame. Tada gavau jų žinutę su pasiūlymu. Jie investuoja į mano kūrybą, produkciją, reklamą. Būtent dabar jaučiuosi labai laiminga ir jaučiu begalinę sėkmę. Prieš kelias savaites baigiau kolekciją moterims. Jos pagrindinė medžiaga yra džinsinis audinys. Ši kolekcija buvo pristatyta pirkėjams Saks fifth avenue, taip pat gavau pasiūlymą kurti rankinių ir batų kolekciją, kurį, žinoma, priėmiau. Kolekcija pasieks pirkėjus metų pabaigoje. Jaučiuosi, kad karjera klostosi puikiai (šypsosi).

Rebecca Elizabeth Kellet darbai (nuotr. asmeninio dizainerės archyvo)
Ko palinkėtumėte žmonėms, kurie pradeda savo kelią mados industrijoje?
Žmonėms, kurie eina į mados industriją, noriu palinkėti niekada nepasiduoti, siekti savo svajonės. O jei svajojate apie savo įmonę, dirbkite tol, kol tai turėsite. Stenkitės nebūti įsiskaudinę ar įsižeidę, kai girdite, kad jūsų kuriami dizainai niekam tikę. Visada įdėkite daug pastangų ir pasitikėjimo, ir jūsų kuriamus darbus pastebės daugybė žmonių. Tai pasibels į kieno nors širdį. Daug dizainerių išsako neigiamą nuomonę, nes viduje nori tave pakreipti kita linkme arba galbūt įskaudinti, nes mato, kad sugebi kur kas daugiau. Tai nėra blogai. Priešingai – tai yra geras postūmis. Pabandykite tikrai labai gerai pailsėti, kai galite. Vieną vakarą per mėnesį aš jaučiuosi išėjusi iš šio pasaulio, fiziškai ir psichologiškai, tiesiog negaliu mąstyti – dėl per didelio darbo krūvio. Mylėkite save. Miegokite, kai turite bet menkiausią galimybę. Tiesiog galvokite: jeigu aš, kaip asmenybė, nesu geras ir jaučiu, kad tai atsispindi mano kuriamuose drabužiuose, turiu staigiai keisti strategiją, nes nepasiseks. Niekada nemeluokite sau, būkite atviri, mylėkite, ką darote ir kuriate. …